• GRAM ALTIN
  299,55
  % 0,88
 • AMERIKAN DOLARI
  5,9448
  % 0,12
 • € EURO
  6,5556
  % -0,19
 • £ POUND
  7,7754
  % -0,27
 • ÇIN YUANI
  0,8552
  % -0,07
 • РУБ RUBLE
  0,0958
  % -0,09
 • BITCOIN
  49589,661
  % -1,25
 • BIST 100
  122.141,7500
  % -0,33

Yatırımları katlayacak düzenleme geliyor

Yatırımları katlayacak düzenleme geliyor

Türkiye’de özel sektör yatırımlarının önünün açılması, bu yatırımlara müteveccih yasal teminatın artırılması ve kamu tertip etmelerinin alakalı tarafların katkısıyla oluşturulması için mevzuat tertip etmesi hazırlığı yapılıyor.

Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı ile Cumhurbaşkanlığı Yatırım Büroyu koordinasyonunda, özel sektör yatırımcı güvenini sağlayarak ve yatırımların süratlenmesinin önündeki manileri kaldıracak kapsamlı bir mevzuat tertip etmesi için çalışma yürütülüyor.

11.   Kalkınma Planı’nda da özel yatırımlara ait çerçeve bir meşru tertip etme    yapılacağı maksadı yer almıştı. Aynı mevzu 2020 seneyi Cumhurbaşkanlığı Senelik Programı’nda ve Yatırım Etrafını İyileştirme Koordinasyon Heyeti Eylem Planı’nda da bulunuyor. Bu tertip etmeyle, öngörülebilirlik kuvvetlendirilecek, meşru güvence artırılacak, kamu tertip etmelerinin alakalı  tarafların katkısı alınarak oluşturulması ve uygulanması sağlanacak.

Mevcut vaziyette, yatırımcı yönetme bir anlaşmazlık yaşıyorsa yönetin dava edilmesi gerekiyor. Bu da hem zaman hem maliyet açısından işi güçleştiriyor. Yaşama uygulanması  tasarlanan “yatırım ombudsmanlığı” uygulamasıyla yatırımcının mevzuya öncelikle yatırım ombudsmanına götürebilmesine ihtimal sağlanacak. Böylece, mevzunun süratli ve ekonomik biçimde çözüme kavuşturulması muhtemel olacak.

Yatırım koordinasyon birimleri geliyor

Yatırımlara ait izin, lisans, ruhsat gibi operasyonları sonuçlandırma vakitleri, alakalı yönet tarafından evvelden tanımlanacak ve duyuru edilecek. Öngörülen vakitten sapma olması halinde tanımlanan yeni müddet, mazeretiyle beraber gecikmeksizin yatırımcıya bildirilecek. Mevzuat farkındalığın e-Devlet entegrasyonuyla bir internet portalı üzerinden kamu oyunun görüşüne sunulması ve olası olan hallerde mevzuatın uygulamaya konulması için bir geçiş süreci öngörülen.