• GRAM ALTIN
  299,55
  % 0,88
 • AMERIKAN DOLARI
  5,9448
  % 0,12
 • € EURO
  6,5556
  % -0,19
 • £ POUND
  7,7754
  % -0,27
 • ÇIN YUANI
  0,8552
  % -0,07
 • РУБ RUBLE
  0,0958
  % -0,09
 • BITCOIN
  49549,362
  % -1,35
 • BIST 100
  122.141,7500
  % -0,33

Visa’nın Plaid’i Satın Alması Kriptoları Nasıl Etkileyecek?

Visa’nın Plaid’i Satın Alması Kriptoları Nasıl Etkileyecek?

Kredi ve ödemeler devi Visa Inc.’in, ödeme uygulamalarını banka hesaplarıyla birleştirmek amacıyla hizmet veren bir fintech firmasını satın almak için 5 milyar doların üzerinde ödeme yapacağı açıklıyor. Bu durum gelecek sene için fintech ve kripto para endüstrisi için iyi bir bildiri olabilir.

Visa, Plaid’e 5.3 Milyar Dolar Ödeyecek Kredi kartı devi, son satın alma hamlesi sayesinde müşterilerin giderek artan bir yönelim gösterdiği fintech uygulamalarını ve internet tahsilatlarını daha verimli bir şekilde kullanmayı amaçlıyor. Ayrıca endüstri artık daha uygulama verili bir ekosisteme dönüştüğü için Visa’nın satın alma için 5.3 milyar dolar ödeme yapmayı kabul ettiği de yapılan söylemler arasında yer alıyor.

Öte yandan Plaid’in, Venmo ve Square Cash gibi uygulamaların finansal hesaplara ulaşımını sağlayan yazılım hizmetleri sunduğu biliniyor. San Francisco merkezli fintech işletmesi, fonunu bir sene önce 2.65 milyar dolarlık bir değerle yükseldi ve şimdi bu rakamın iki katına çıktığı görülüyor.

Visa’nın Amacı işletmesi, büyük ölçüde banka ve kredi kartı sağlayan bankalara dayanan tüketici tabanını, gelişen internet ödemeleri alanında da genişletmek istiyor. Plaid, Robinhood ve Coinbase gibi kripto tabanlı işletmelerle de çalışıyor. Dolayısıyla Visa, bu yeni gelişen ekosistemde bir parça sahibi olmuş oluyor.

Öte yandan bu hamle her ne kadar kripto para durumunu doğrudan etkilemese de uzun vadede daha kapsamlı bir şekilde benimsenme sağlama bakımından iyi bir adım olabilir.

Morgan Creek Digital’in kurucu ortağı ve ortağı Anthony Pompliano yeni gelişen ekosistem ile ilgili yaptığı söylemede, “Halihazırda ekosistemde olan finansal hizmet işletmeleri önümüzdeki 3-5 senelerde çeşitli fintech girişimlerini satın alarak geçirecekler. Eğer şimdiden bu satın almalara başlamazlarsa, ekosistem dışında kalacaklar.” açıklamaları kullandı.