• GRAM ALTIN
  299,55
  % 0,88
 • AMERIKAN DOLARI
  5,9448
  % 0,12
 • € EURO
  6,5556
  % -0,19
 • £ POUND
  7,7754
  % -0,27
 • ÇIN YUANI
  0,8552
  % -0,07
 • РУБ RUBLE
  0,0958
  % -0,09
 • BITCOIN
  49549,451
  % -1,35
 • BIST 100
  122.141,7500
  % -0,33

Ticaret Bakanlığı ‘yanıltıcı’ indirim kampanyaları için uyardı.

Ticaret Bakanlığı ‘yanıltıcı’ indirim kampanyaları için uyardı.


Bakanlıktan yapılan yazılı söylemeye göre, harcayıcıların pazarlama taktiği haline gelen bu tip kampanyalarla arz ettikleri mahsulleri en uygun maliyetten almak istemelerinin son derece natürel bir vaziyet olduğu belirtildi.

Bakanlığa bu kampanyalar hakkında, “belirtilen iskontoların hakikati aktarıldı”, “kampanyanın ilk öncesi olarak harcamaların yükseltilerek kampanya yarı senesinde uygulanan indirimlerin çok yüksek miktarda indirim yapıldığı yansıtıldı ve böylece müşterilerin şaşırtıldı” gerekçesinde şikayetler bulunduğu ifade edilen söylemde, müşterilerin olumsuz durumlar yaşamamaları için bazı söylemlere yer verildi.

Özellikle internet üzerinden satış (e-ticaret) yöntemiyle gerçekleştirilecek alışverişlerde, alışveriş yapılması hedeflenen internet sitesinde satıcının ticari adı, adresi, sabit telefonu gibi bilgilerin olup olmadığının sağlanması, internet veya teknoloji aletleriyle yapılacak alışverişlerde firma hakkında arama motorlarında kısa bir ön analiz yapılarak haklarındaki yorumlar araştırılarak önceki operasyonlarına ait fikir sahibi olunması istenilen söylemede, şunlar kaydolundu:


“Harcayıcılar tarafından eş mecralardan mahsulün evvelki ve mevcut takribî maliyetinin incelenmesi, hakikatçi olmayan maliyetlere veya indirimlere dikkat edilmesi gibi harekâtlar oluşabilecek mağduriyetlerin önüne geçilmesini sağlayacaktır.


Alışveriş yapılan internet sitesinin orijinal isminin adres çubuğunda müessesesel sayfasında yer aldığı gibi uzantısı vb. olmasına dikkat edilmeli, sahte veya taklit bir site olması olasılığına karşı site ismi hakimiyet edilmelidir.

Sosyal medyada karşılaşılan tanıtım ve duyurular aracılığıyla erişilen sitelerin taklit olması olasılığına karşı satıcının kendi sitesinden mahsul alımı seçim edilmelidir.”


“GEREKLİ İDARİ İŞLEMLER UYGULANACAK”

Satıcının ödeme yapılmadan evvel vermekle mükellef olduğu ön bilgilerin kesinlikle dikkatlice okunması ihtarı yapılan söylemede, şöyle devam edildi:

“Aralıklı kontratların parçalamaz bir parçası olan ön bilgileri görmeden veya detaylı okumadan ödeme yapılmaması da karşılaşılabilecek bir hayli mağduriyeti önleyecektir.

Bununla beraber, yanıltıcı indirim yapıldığını düşünen harcayıcıların bu vaziyeti, indirim evveli ve sonrası maliyet görselleri ile beraber, Bakanlığımıza bildirmesi ehemmiyet talep etmektedir. Gerek içten ve adaletli bir ticari civarın kuruluş edilmesi gerekse harcayıcıların çıkarlarının korunması açısından yanıltıcı indirim kampanyası yapan satıcılar hakkında Bakanlığımızca lüzumlu tüm yönetimsel operasyonlar uygulanacaktır.”