• GRAM ALTIN
  299,55
  % 0,88
 • AMERIKAN DOLARI
  5,9448
  % 0,12
 • € EURO
  6,5556
  % -0,19
 • £ POUND
  7,7754
  % -0,27
 • ÇIN YUANI
  0,8552
  % -0,07
 • РУБ RUBLE
  0,0958
  % -0,09
 • BITCOIN
  49589,402
  % -1,25
 • BIST 100
  122.141,7500
  % -0,33

Tarifeler Konusunda Varılmış Anlaşma Yok!

Tarifeler Konusunda Varılmış Anlaşma Yok!

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump, Çin ile ticaret uyuşmasının ilk fazının imza atılması karşılığında Çin’den ithalata uygulanan tarifelerin kaldırılması mevzusunda varılmış bir uyuşma olmadığını söyledi.

Hem Çinli hem de Amerikalı yetkililer yaptıkları söylemede, ticaret uyuşmasının imza atılması halinde bazı mülkler için tarifelerin geri alınması mevzusunda anlaşıldığını söylemişlerdi.

Başkan Trump ise yaptığı söylemede, “Çin, tarifelerin tamamının geri çekilmesini sağlayamayacak, zira bunu yapmayacağını öğreniyorlar. Bu sebeple bir ölçü geri sürükleme almayı arzuluyorlar. Ancak ben rastgele bir şey kabul etmedim” diye konuştu. Trump ayrıca, Çin ile ticaret uyuşmasının bitirilmesi halinde Amerika Birleşik Devletlerinde imza atılmasını istediğini belirterek, “Uyuşma Iowa’da veya ona benzeyen başka bir tarım bölgesini imza atılabilir. Uyuşma bizim ülkemizde olacak” diye açıkladı.

Evrensel Times gazetesinin tesirli editörü Hi Xijin, Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Trump’ın Çin mülklerine uygulanan tarifelerin geri alınması mevzusunda bir anlaşma yapmadığı istikametindeki laflarına ait yaptığı değerlendirmede, “Trump’ın söylemesi kesin bir inkar değildi. Kesin olan tek şey, birinci faz uyuşma olmaz ile tarifelerin geri çekilmeyeceği” diye konuştu.

Amerika Birleşik Devletleri Başkan Yardımcısı Mike Pence’nin personel şefi Marc Short, Beyaz Saray’ın Amerika Birleşik Devletleri ile Çin arasında sene sonundan evvel birince faz ticaret uyuşmasına erişileceği mevzusunda “çok iyimser” olduğunu söyledi.

Short, uyuşmanın Çin’den ithalata müteveccih daha fazla tarifenin yürürlüğe gireceği Aralık ortasından evvel imza atılabileceğini vurguladı. Short, “İlk tur uyuşmanın bitirileceği mevzusunda çok iyimseriz ve yıl sonundan önce imza atılacağından umutluyuz” diye açıkladı.