• GRAM ALTIN
  299,55
  % 0,88
 • AMERIKAN DOLARI
  5,9448
  % 0,12
 • € EURO
  6,5556
  % -0,19
 • £ POUND
  7,7754
  % -0,27
 • ÇIN YUANI
  0,8552
  % -0,07
 • РУБ RUBLE
  0,0958
  % -0,09
 • BITCOIN
  49549,659
  % -1,35
 • BIST 100
  122.141,7500
  % -0,33

Taksi ciroları 3 ayda % 25 arttı!

Taksi ciroları 3 ayda % 25 arttı!

İstanbul Taksiciler Esnaf Odası Başkanı Eyüp Aksu, uygulanan son taksimetre zammının da tesiriyle, son 3 ayda 24 saatlik taksi çıkarını yaklaşık %25 yükseldiği durumunu herkese paylaştı.İstanbul’da korsan taşıma yapan araçlara yönelik hayata sürülen uygulamalar, İstanbul’daki taksici esnafının suratını güldürdü. Uber’in Türkiye’deki faaliyetlerinin duruşma kararıyla durdurulması ve korsan taşımacılık yapan taşıtlara yönelik teftişlerin artırılması neticesinde taksi kazançlarında ciddi bir çoğalış yaşanıyor. 


TAKSİCİ ESNAFININ GELİRİ ARTTI

Mevzuyla alakalı değerlendirmelerde bulunan İstanbul Taksiciler Esnaf Odası Başkanı Eyüp Aksu, geçtiğimiz aylarda taksi fiyatlarında yapılan düzenlemeden sonra, korsan taşımacılığa müteveccih uygulamaların da taksici esnafının kazançlarını artırdığını ifade ederken, “Haklı gayretin bağımsız yargı tarafından patent edilmesi, sektördeki bilinmezliği de ortadan kaldırdı. Bunun pozitif tesirini tüm sektörde görmeye başladık. Bununla birlikte yanı sıra, özellikle bazı semtlerde karşılaştığımız korsan taşımacılık uygulamalarına karşı da harekete geçildi. Bu doğrultudaki teftişlerin de son yarıyılda çoğaldığını görüyoruz” dedi.

ÖNCE AZALMA SONRA ARTIŞ
Tüm bu uygulamaların, İstanbul’da işini hakkıyla yapan taksici esnafının suratını güldürdüğünü söyleyen Eyüp Aksu, “Yaptığımız araştırmalarda son birkaç aydır yolcu memnuniyetinin de yükseliş trendine girdiğini gördük. Yapılan maliyet düzenlemesinin hemen ardından yolcuların taksi kullanımında bir ölçü eksilme görmüştük. Şimdi ise daha önceki seviyelerin üzerine çıktık. Natürel bu taksici esnafımızın kazançlarını da artırdı. 3 ay evveliyle karşılaştırdığımızda taksilerin günlük hasılatı yüzde 25 çoğalmış vaziyette” dedi.
44 BİN TAKSİCİ TAMAMEN SGK’LI
Başkan Aksu, yaptıkları teftiş ve çalışmalar neticesinde SGK’sız çalışan sürücünün de kalmadığını vurgulayarak, “Her şeyi yasaya ve idare emeklerine uygun yapıyoruz. İBB’ye kayıtlı 44 bin sürücümüzün tamamına yakını uzun uğraşlarımız sonrası SGK’lı hale geldi. Belediyemizden izin almayan, kart almayan sürücü çalışamaz, çalışamıyor. Bu anlamda İstanbul Megakent Belediyesi’ne ve İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne ayrıca takviyeleri için teşekkür ederiz.” dedi.