• GRAM ALTIN
  299,55
  % 0,88
 • AMERIKAN DOLARI
  5,9448
  % 0,12
 • € EURO
  6,5556
  % -0,19
 • £ POUND
  7,7754
  % -0,27
 • ÇIN YUANI
  0,8552
  % -0,07
 • РУБ RUBLE
  0,0958
  % -0,09
 • BITCOIN
  49549,299
  % -1,35
 • BIST 100
  122.141,7500
  % -0,33

Küresel ısınma ve iklim değişikliği

Küresel ısınma ve iklim değişikliği

Zorlu şartlarda büyüyen alternatif mahsul aranıyor

İklim şartlarının değişikliği, mahsul yetiştirilen topraklarda tuzlanmayı ve aşınmayı hızlandırıyor. Bu nedenle ürünlerin güvenliği devletin öncelikli konularından biridir. Birleşik Arap Emirlikleri bu problemi çözmek için dünyada bir ilk olan Gıda Güvenliği Bakanlığını kuruldu.

Güvenliği Devlet Bakanı Meryem Bint Muhammed Almheiri, “Bir ülkenin vatandaşlarına nasıl güvenli, yeterli miktarda, besleyici ve makul fiyatlı gıda alınabilir?

Burada amaca yönelik, zorlu çevre şartlarından farklı bir teknolojileri test ediyoruz” diyor.

Bilim insanları, Dubai’deki Uluslararası Biyoalin Tarım Merkezi’nde  dayanıklı ürünler yetiştirebilmek ve en zor şartlar altında mahsulü  artırabilmek için çare yapıyor. Kar amacı beklemeyen uluslararası kuruluş, gelir düzeyi en az ülkelere sanal çözümler sunuyor. Düşük maliyetli bu ülkelerdeki çiftçilerin sanal dünyaya erişimi için maliyetleri en düşük seviyede tutmaya çalışıyorlar.

1.’Deniz altı tarımı’ ile bitkiler normalden 2 kat daha hızlı yetişiyor

2.Türkiye tahıl  kendi kendine yetiyor mu? Grafiklerle Türkiye’nin tahıl karnesi

Zor durumlarda yetişebilen, sağlam bitkilere ilgi fazlalaşıyor. Kurak bölgelerdeki çiftçilere yardım etmenin anahtarı ise sıcak ,tuzlu ve kuru alanlarda daha iyi verim sağlayabilecek mahsulleri saptamak. Kuruluşta tohumlar toplanarak tarama yapılıyor ve gıda güvenli ortam  da hangilerinin kullanılabileceği araştırılıyor. ilk sıraya çıkan ürünlerin başında Kinoa gelmekte .

Ülkeler arası  Biyoalin Tarım Merkezi’nde Program Sorumlusu olan Seta Tutundjian, “Kinoa, Latin Amerika’dan gelmekte. Yüksek tuzluluk seviyelerine dayanabilecek benzersiz özelliklere sahiptir. Kuraklığa da dayanabilmekte.