• GRAM ALTIN
  299,55
  % 0,88
 • AMERIKAN DOLARI
  5,9448
  % 0,12
 • € EURO
  6,5556
  % -0,19
 • £ POUND
  7,7754
  % -0,27
 • ÇIN YUANI
  0,8552
  % -0,07
 • РУБ RUBLE
  0,0958
  % -0,09
 • BITCOIN
  49437,506
  % -1,07
 • BIST 100
  122.141,7500
  % -0,33

Kredi kartlarında ‘aidat iadesi’ dolandırıcılığına dikkat !

Kredi kartlarında ‘aidat iadesi’ dolandırıcılığına dikkat !

Harcayıcı Arama Derneği Başkanı olan ve Harcayıcı Hak Arama Derneği Genel Başkanı ve Harcayıcı Birliği Federasyonu Genel Başkan Yardımcısı Nihat Altay, son zamanlarında milli haber kanallarının kullanılarak, “banka kartıları yıllık aidatlarını geri alıyorlardı ” gibi sosyal medyada sıkça çıkan reklamlar görüntülendiğini belirtti.


Altay, “Dolandırıcıların yeni planı sayesindede tüketicileri kandırabiliyorlar. Reklam paylaşıldığı linke tıklandığı zaman telefon faturasına maliyet yansıyabiliyor ve kredi kartı bilgileri istenildiği zaman bütün bilgileri ele geçirebiliyorlar. Sosyal medyada reklamı yapılan bu tür paylaşım veya mesajlara netlikle itibar edilmemesi ve dönüş yapılmaması gerekiyor.Banka harcayıcıya ödentisiz kart vermeyerek kart vergisini arz etmeye devam ediyorsa, ödentisiz kart arz tarihinden itibaren hesap özetine yansıyan ödenti meblağının iptali için Harcayıcı Hakem Heyetleri’ne başvuru edilebilir” biçiminde konuştu.


Dolandırıcıların ağına düşen yurttaşın kaptırdığı fiyatı geri almasının güç olduğunu anlatan Nihat Altay, “Zira bu cins olaylara Harcayıcı Hakem Heyetleri’nin yapacağı bir şey yoktur. Yalnızca savcılığa kabahat ilanında bulunulması gerekiyor. Dolandırıcı, tutulsa bile kaptırılan fiyatın geri alınması yeniden çok güç olasılıktır.

“YILLIK 150 TL’YE VARAN ÜCRET KESİLEBİLİYOR”

Kredi kartı senelik vergisini hiç bir vasıtayı müessese veya vekalet verilmeyen avukat geri alamaz. Kredi kartı ekstrelerine yansıyan senelik vergilerin iade edilmesi için ya bankanın alıcı hizmetlerini arayarak görüşme yapılması ya da Harcayıcı Hakem Heyetleri’ne başvuru edilmesi gerekiyor. Ancak 01.05.2014’te çıkan yasa ile bankalar, kredi kartı kullanımından dolayı senelik 150 TL’ ye varan bir fiyat kesilebiliyor. Bu sebeple Harcayıcı Hakem Heyetleri’ne müracat edilir.

Harcayıcıların alıcı hizmetlerini aradığında ise bankaların pek çoğunun bu kesintileri iptal etmediğini görüyoruz. Ancak kredi kartı senelik ödenti fiyatı ödenmek istenmiyorsa, bankalardan ödentisiz kart arz ederek tercihlilik hakkı kullanılabiliyor.”6502 rakamlı Harcayıcının Korunması Hakkındaki Yasanın 31/3 maddesinde, kart çıkaran kuruluşlar, harcayıcılara senelik azalık vergiyi ve eşi ad altında fiyat tahsil etmedikleri bir kredi kartı sunmak zorundadır” maddesiyle harcayıcılar, hesaplarının bulunduğu bankanın şubelerine giderek, vergisiz kart arzlarını yazılı olarak bildirmeleri gerekiyor.Banka harcayıcıya ödentisiz kart vermeyerek kart vergisini arz etmeye devam ediyorsa, ödentisiz kart arz tarihinden itibaren hesap özetine yansıyan ödenti meblağının iptali için Harcayıcı Hakem Heyetleri’ne başvuru edilebilir” biçiminde konuştu.