• GRAM ALTIN
  299,55
  % 0,88
 • AMERIKAN DOLARI
  5,9448
  % 0,12
 • € EURO
  6,5556
  % -0,19
 • £ POUND
  7,7754
  % -0,27
 • ÇIN YUANI
  0,8552
  % -0,07
 • РУБ RUBLE
  0,0958
  % -0,09
 • BITCOIN
  49549,689
  % -1,35
 • BIST 100
  122.141,7500
  % -0,33

Koç Holding’den Yapı Kredi açıklaması.

Koç Holding’den Yapı Kredi açıklaması.

Koç Grubu ile UniCredit Grubu’nun aynı payda hissedarlık Yapı Kredi Bankası paylarının UniCredit’e ait olan hissesi Koç Holding tarafından yönetim alınacağına dair çıkan haberler sonrası bir izah geldi.

Koç Holding’den Kamuoyu Aydınlatma Platformu’nda KAP yayınlanan söyleme altta bulunuyor:

“Basın-yayın uzuvlarında, ortak yönete tabi ortaklıklarımızdan Koç Finansal Hizmetler A.Ş. KFS hisselerinin tamamının iş ortağımız Unicredit’ten satın alınarak Yapı Kredi Bankası A.Ş.’de YKB çoğunluğun İşletmemize geçeceği ve iş ortaklığının sona erdirileceği doğrultusunda bazı haberler çıkmıştır.


Mevzu hakkında daha evvel yaptığımız söylemede belirtildiği üzere, portföyümüzde yer alan firmalara ait paydaşlık seçeneklerinin değerlendirilmesine müteveccih çalışma ve görüşmeler her zaman yapılmakta olup, bu değerlendirmeler neticesinde somut kararlar alınması halinde Anapara Piyasası Kurulu’nun II-15.1 Özel Gidişatlar Tebliği’ne göre kamuya söylenmektedir.


Bu kapsamda, Y.K.B. varlığı doğrudan ve dolaylı olarak çoğunluğa erişememek kaydıyla, hisse alımı dahil K.F.S. ve Y.K.B. hissedar yapılarının yeniden yapılandırılmasına yönetik olarak Unicredit ile müzakerelerimiz devam etmekle birlikte, konuya ait olarak gelişigüzel bir yönet kurulu kararı alınmamıştır. Bu nedenle, Bildiri kapsamında kamuya söyleme yapılmasını gerektirecek nitelikte bir sihrime bulunmamakta olup, iş bu söyleme yatırımcılarımızdan gelen sorular üzerine yapılmıştır.”

YAPI KREDİ ORTAKLIK YAPISI

% 81.9 KOÇ FİNANSAL HİZ. (KOÇ-UNICREDIT 50-50)

% 18.1 BORSADA HALKA AÇIK

UNICREDIT’TEN DE RESMİ AÇIKLAMA: NİHAİ BİR ANLAŞMAYA VARILAMADI

Koç Holding’in söylemesinin ardından, İtalyan Unicredit’ten de fotoğrafı bir söyleme geldi.

Toplantılarda, “Yurt içindeki sektör firmamızın gizil değişimi alanında Koç Grubu ile görüşmelerde yer alıyoruz. Koç Grubu ile röportajlarda son bir uyuşmaya varılmadı. Görüşmelerde büyüme olduğunda piyasayı bilgilendireceğiz” ifadeleri kullanıldı.