• GRAM ALTIN
  299,55
  % 0,88
 • AMERIKAN DOLARI
  5,9448
  % 0,12
 • € EURO
  6,5556
  % -0,19
 • £ POUND
  7,7754
  % -0,27
 • ÇIN YUANI
  0,8552
  % -0,07
 • РУБ RUBLE
  0,0958
  % -0,09
 • BITCOIN
  49571,303
  % -1,32
 • BIST 100
  122.141,7500
  % -0,33

‘Kara Cuma’ bitti, kargo gitmedi !

‘Kara Cuma’ bitti, kargo gitmedi !

‘Kara Cuma’ internet alışverişinde büyük yoğunluk yarattı. Bu yoğunluk siparişlerin hazırlanmasında sorunlar oluşturdu. Geçen hafta alışveriş yapan harcayıcılar henüz aldıkları ürünlere erişemedi. Bir çok ürün kargoya dahi verilmedi.

Alışveriş deliliği Kara Cuma e-ticaret ve perakendede büyük bir yoğunluk yarattı.

İndirimlerin 2-3 günlük zaman aralığında geçerli olması siparişlerin hazırlanmasinda bazı sorunlar oluşturdu. Geçen hafta ‘kara cuma’ kampanyalarından faydalanarak alışveriş yapan müşteriler henüz aldıkları ürünlere erişemedi.

Gazetede Emre Eser’in haberine göre sosyal medyada şikayetlerini dile getiren müşterilerin kargolarının daha aldıkları firmalar tarafından kargoya bile verilmediğini söylendi.

Kargo işletmelerinden yapılan söylemede ise, “Kampanyalar sebebiyle e-ticarete alaka çok yükseldi. Artan arz kargo işletmelerinin de yoğun bir yarıyıl geçirmesine neden oldu. Yaşanan yoğunluğa yetişmeye çalışıyoruz” denildi.


TESLİMAT 18 GÜNE ÇIKTI

Normal koşullarda e-ticaret platformları kargo teslimi için alıcılarına 2 gün teslim süresi veriyor ve tedarikçi her gecikme günü için e-ticaret platformlarına ürün ölçüsünün 10 katına varan oranlarda ceza ödüyordu. Ancak e-ticaret platformları Kara Cuma’nın ardından bu müddeti evvel 3 güne ardından bir haftaya son olarak da 18 güne kadar çıkardı.

Ürünlerin tedarikçiden alıcıya erişmesindeki en büyük faktör geçen sene Kara Cuma’da yapılan satışların bu sene ikiye direnmesi oldu. ürünlerin son vaziyetini hakimiyet etmek için e-ticaret sitelerine giren yurttaşlar, “Kıymetli alıcılarımız, satın almış olduğunuz ürünlerinin teslimatında kargo işletmelerinin kapasitesinde yaşanan meseleler sebebiyle gecikmeler yaşanabilir. Bu mevzu ile alakalı kargo şirketleri ile görüşmelerimiz devam ediyor. Gecikmeden dolayı özür dileriz” mesajı ile karşılaştı.