• GRAM ALTIN
  299,55
  % 0,88
 • AMERIKAN DOLARI
  5,9448
  % 0,12
 • € EURO
  6,5556
  % -0,19
 • £ POUND
  7,7754
  % -0,27
 • ÇIN YUANI
  0,8552
  % -0,07
 • РУБ RUBLE
  0,0958
  % -0,09
 • BITCOIN
  49549,180
  % -1,35
 • BIST 100
  122.141,7500
  % -0,33

Faizsiz finans sistemi güçlenecek

Faizsiz finans sistemi güçlenecek

Cumhurbaşkanlığı Senelik Programı etrafında faizsiz sistemin Türkiye ekonomisindeki yerini kuvvetlendirmeye güçlendirmeye yönelik uygulamalar devreye alınırken, derecelendirme kuruluşu oluşturulacak

“Faizsiz finansın ürünlerine yönelik güçlü az olan potansiyeline” dikkat çekmek isteyen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, faizsiz finansın sistemininde Türkiye ekonomisindeki yerini kuvvetlendirmeye yönelik 10 adımda imzaladı.

Uygulama kapsamında faizsiz finans ilkelerini uygunluk adına kuvvetlendirme kuruluşu oluşturulacak.

Teşvik Edilecek

Tarım arazilerin de yatırım yöntemi olacak. Tarım arsaları kazançlarına yönelik Altyapı Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı kurulacak. Faiz finans ilkeleri uygun hisse tabanlı hedef doğrultusunda platformu kurulacak.

Kurumsal faizsiz borç uygulaması teşvik edilen. Maliye ve Hazine Bakanlığından koordinasyonunu 2020 senesinde faizsiz finansı alanında ürün, hizmet çeşitliliği ile insan kaynağı geliştirilecek bir dizi yeni uygulama hayata geçecek.

Programında ki 10 Önemli Başlık:

Başkan Erdoğan onayladığı Cumhurbaşkanlığı senelik Programı’nda çok yer verilen faizsiz düzene ilişkin 10 belirgin başlıklar şöyle:

Tarım arsalarına yatırım aracı olacak: Tarım arsaların kazançlarına yönelik Altyapı Emlak Yatırım Ortaklığı yapıyoruz.

Faizsiz finansa yönelik kuruluşu: Faizsiz finans ilkelerine uygunluk adına yönelik kuruluşu oluşturulacak.

Borç uygulamalarına teşviklendirme: Satılacak malların satış işlemlerinin yurt içinde yapılabilmesi için kira lisans, elektronik ham madde senedine veya hisse senedi belgelerine dayalı büyük çaplı alanların oluşturulması sağlanacak.

İhracat için orta ham madde: Yeni zamanda finansal hizmetlere erişim hızlanacak,finansal yatırımcı ve bilincin tabanının büyümesi için işlemler yürütülecek.

Kira sertifikaları ihracı yapılacak: Faizsiz finans alanında en uygun uygulama örneği olan kira sertifikaları haracı yapılacak.

Kitlesel fon lamalar platformu: Faiz finans prensiplerine uygun pay tabanlı kitlesel fon lamalar platformu kurulacak.

Katılım bankacılığı olumlu sonuçlanacak: Katılım bankalarının yönetim sistemi kurması oluştu alacak

sistemi kurması kurulacak.

6 adet güvelik standardı geliyor: Hazine ve Kamu Gözetim Kurumu ile beraber sürdürdüğü çalışma içinde faizsiz finansın kuruluşlarına ilgisi olan 6 adet denetim standardı tecrübe kazandıracak.

Katılım yürürlük teşvik: Katılım yürürlük teşvik edici mahiyette kurumsal ve mevzuat altyapı geliştirilecek.

Finans terimleri sözlüğü yenilenecek: Faizsiz finansa göre araç ve kurumların terminolojisinin standardizasyonu sağlanacak.