• GRAM ALTIN
  299,55
  % 0,88
 • AMERIKAN DOLARI
  5,9448
  % 0,12
 • € EURO
  6,5556
  % -0,19
 • £ POUND
  7,7754
  % -0,27
 • ÇIN YUANI
  0,8552
  % -0,07
 • РУБ RUBLE
  0,0958
  % -0,09
 • BITCOIN
  49549,180
  % -1,35
 • BIST 100
  122.141,7500
  % -0,33

Emekli maaşına el koyma konanlar dikkat!

Emekli maaşına el koyma konanlar dikkat!

Emekli maaşı üzerine el koyma konan kişiler icra müdürlüğüne başvuru yaparak konan haczi kaldırabiliyor.

Son günlerde emeklilerin en çok merakla beklediği  konuların başında “Emekli maaşıma haciz gelir mi?” sorusu geliyor. Bu sorunun yanıtını ise borçlar uzamanı Caner Çakı verdi vererek, “Emekli maaşına borçlar gelirse borçlar müdürlüğüne karşılıklı bulunun” dedi.

Özellikle son senenin emekliliklerin borçları ile ilgili kendilerine birçok soru yönelttiğini belirten  Caner Çakı, “Bankadan kredi almıştım ödeyemedim el koymaya gelir mi?’ gibi birçok soru ile karşımıza çıkıyor.

 El koyma Müdürlükleri kendilerine yapılan başvurunun yani alacaklıların talebi üzerine emekli maaşı alan borçluların maaşlarından kesinti yapıyor. Emekli maaşından yapılan bu kesintisi alınan maaşın en fazla % 25’i kadar yapılabiliyor.

Zaten el koyma iflas kanunun sonucu bu, 2004 sayılı 83’üncü ilkelere göre tahsisatlar, maaşlar, yaşlılık aylıkları, yaşlılık ve sigortalar sandıkları tarafından tahsis edilen gelirler haczi, ancak kısmen mübah şeyler arsında olan şeyler ibaresi yer almış.

Bu konuda İcra memuruları, emekli maaşı üzerinde haciz azalması üzerine yapılması taleplerinde, borçu olan kişinin ve ailesinin geçinmeleri için gerekli olan paranın saklı tutar ve geriye kalan kısım üzerinde haciz işlemi yapabilir.

 Diğer yandan kanun el koyma işlemlerinde haciz yapılabilecek miktarın dörtte birinden az olamayacağını da belirtir. İcra müdürlükleri ise dörtte birlikte kısma el koyma uygulamayı seçmek temektedir” dedi.

“EMEKLİ MAAŞI HACZİ YASAKLANAN GELİR”

Sosyal güvenlik adaletinde ise olayın farklı olduğunu belirten icra uzmanı Çakı, “İflas ve icra kanunu emekli maaşları kısmi olarak mahcuz

 karar vermiştir fakat 5510 rakamlı Genel Sağlık Sigortası ve Sosyal Sigortalar Kanunu’na göre çok farklıdır.

Sosyal güvenlik hukuku, hak ve sigortalılar sahiplerinin gelir, aylık ve ödeneklerinin haczedilmesini yasaklamıştır.