• GRAM ALTIN
  299,55
  % 0,88
 • AMERIKAN DOLARI
  5,9448
  % 0,12
 • € EURO
  6,5556
  % -0,19
 • £ POUND
  7,7754
  % -0,27
 • ÇIN YUANI
  0,8552
  % -0,07
 • РУБ RUBLE
  0,0958
  % -0,09
 • BITCOIN
  49549,444
  % -1,35
 • BIST 100
  122.141,7500
  % -0,33

Dumankaya Projeleri İçin Anlaştığımız Alman İşletmesi Sektördeki Olumsuzluktan Etkilendi: “Mozaik Projesi’nin Ardından Değerlendirme Yapacağız”

Dumankaya Projeleri İçin Anlaştığımız Alman İşletmesi Sektördeki Olumsuzluktan Etkilendi: “Mozaik Projesi’nin Ardından Değerlendirme Yapacağız”

İSTANBUL, 31 Aralık – TMSF Başkanı Muhittin Gülal, Dumankaya projelerini yürütmeleri için uyuşmuş oldukları Alman firmasının sektördeki negatiflikten etkilendiğini belirterek, şu anda yürütülen Mozaik projesinin Nisan-Mayıs ayı gibi bitirilmesinin ardından bir değerlendirme yapacaklarını söyledi.

TMSF’nin geçtiğimiz sene 21 Haziran’da elinde olan Dumankaya Grubu ve Fi Yapı Grubu, yarım kalan inşaat projelerini tamamlamak üzere Alman Dress & Sommer liderliğindeki konsorsiyumla işbirliği uyuşması imza atmıştı. Eurabau GmbH, CPB Project Development GmbH, Drees&Sommer ve Flagman Capital iş birliği ile yarım kalan projelerin tamamını tamamlamak üzere yurtdışından 450 milyon euro kredi tahsis edilmişti.

Gülal, Hürriyet gazetesinde yer alan sohbetinde, “Dumankaya’da bir Alman işletmesi ile görüştük, mevcutların satışı ile finanse edilecekti, sektördeki negatiflik onları da etkiledi. Sancaktepe’de Mozaik Projesi var, onu bitirme noktasına geldiler… Nisan, Mayıs gibi en azından orayı teslim etmeyi tasarlıyoruz. Almanlar bu projeyi bitirdikten sonra bir değerlendirme yapacağız” dedi.

Gülal, ev mağdurları ile alakalı olarak Dumankaya ve Fi Yapı’da toplam 8,768 mağdur olduğunu söyledi.

Fi Yapı’da mağduriyetin 10 sene evvel oluştuğunu ifade eden Gülal, “TMSF kayyım olarak devreye girince mağdurlar ‘Acaba mağduriyetimiz giderilir mi’ diye heyecanlandılar. Ama hem biz TMSF olarak hem de devlet olarak geri alamayacağımız hiçbir bir kuruşu bu firmalara koyamayız. Çözümü işletmenin kendi mali portresi içinde oluşturmamız gerekli. Fi Yapı’nın kasasında 1 lira dahi yok. Dikili’de bir adası var ancak o da maliyeti bitirecek gidişatta değil” diye konuştu.

İnşaat sektöründe en ehemmiyetli beceriksizliğin inşaat bitirmeme sigortası gibi bir çalgının olmaması olduğunu vurgulayan Gülal, “Sınanabilecek herşeyi sınadık. İnşaat tarafı şu süreçte beni en fazla üzen kısımdı. İnşaat bitirme sigortası hâlâ ülkemizde oturmadı, netlikle koşul. Biz sınadık, yaptıramadık. Belki bu sistem olsaydı mağduriyetler yaşanmayacaktı” biçiminde konuştu.