• GRAM ALTIN
  299,55
  % 0,88
 • AMERIKAN DOLARI
  5,9448
  % 0,12
 • € EURO
  6,5556
  % -0,19
 • £ POUND
  7,7754
  % -0,27
 • ÇIN YUANI
  0,8552
  % -0,07
 • РУБ RUBLE
  0,0958
  % -0,09
 • BITCOIN
  49549,735
  % -1,35
 • BIST 100
  122.141,7500
  % -0,33

Bu Hafta Takip Edilecek 5 Önemli Gelişme!

Bu Hafta Takip Edilecek 5 Önemli Gelişme!

Fed ve Avrupa Merkez Bankası ECB bu hafta bu senenin son para siyaseti buluşmasını tertip edecek, yatırımcılar Çin mülkleri üzerindeki Amerika Birleşik Devletleri ödentilerinin yürürlüğe gireceği 15 Aralık’ı bekliyor. Piyasa izleyicileri Brexit’in mukadderatını tanımlayacak olan İngiltere genel tercihinin neticelerini görmeye hevesli.

İşte bu haftaya başlarken bilmeniz gerekenler:

1. Fed kararı

Amerika Birleşik Devletleri ekonomisini küresel bir yavaşlamadan gözetmek için bu sene üç indirim yaptıktan sonra Çarşamba günkü buluşmasında Fed’in faizleri değiştirmesi beklenmiyor. Cuma gününün beklenenden oldukça yüksek gelen iş raporu, siyasetçilerin ekonomiyi izledikçe faizleri statik yakalayacağı temennilerini pekiştirdi.

Ekim ayındaki son indirimi ardından, Fed Başkanı Jerome Powell ekonomi ve siyasetin “iyi bir konumda” olduğunu söyledi ve siyasetçilerin faiz indirimlerine devam etmeye pek lüzum dinlemediklerine işaret etti.

New York’ta RBC Capital Markets’ta kıdemli Amerika Birleşik Devletleri ekonomisti Tom Porcelli, “bekleme kararı için artık gerçekten iyi sezdiklerini düşünüyorum” dedi.

Yatırımcılar Fed buluşması evvelinde harcayıcı maliyet enflasyonu bilgilerini elde edecek. Enflasyonun %2 olduğu varsayım edilirken, perakende satışların %0,4 çoğalış yaşamış olması bekleniyor.

2. ECB kararı

Christine Lagarde ECB başkanı olarak Perşembe günü ilk buluşmasını ve basın buluşmasını yapacak. ECB’nin Eylül ayında yeni teşvik ilanının ardından ve Euro bölge ekonomisinin dibi gördüğüne dair son işaretleri takiben, piyasalar para siyasetinde metamorfoz beklemiyor.

Lagarde’ın her sözcüğü para siyaseti görünümüne, ekonomiye ve yeni strateji değerlendirmesine ait düşünceleri açısından ayrıntılı bir biçimde araştırılacak. Mario Draghi’nin dobra laflarıyla geçen sekiz senenin ardından, yeni ECB başkanının irtibat stilinin de analiz altında olması bekleniyor.

3. Ticaret kavgası

Pekin ve Washington 17 aylık ticaret savaşını uysallaştıracak bir ‘düzey 1’ ticaret uyuşmasına varmaya çalışıyor ancak ehemmiyetli ayrıntılar üzerine münakaşaya devam ediyor.

Amerika Birleşik Devletleri’nin 156 milyar dolarlık Çin ithalatı üzerindeki aidatların yürürlüğe gireceği 15 Aralık tarihine sadece bir hafta var ve finans piyasaları retorikteki metamorfozla sarsılıyor.

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump Perşembe günü yaptığı söylemede Çin ile “her şeyin yolunda” olduğunu söyleyerek, Çinli yetkililerin geçici bir uyuşmanın parçası olarak mevcut ödentilerin kaldırılması gerektiğini pekiştirmelerine karşın iyimser bir ton kullandı. Yeniden de haftanın başında Trump, uyuşmanın 2020 başkanlık tercihi sonrasına kadar beklemek zorunda olabileceğini söyleyerek küresel piyasaları birbirine kattı.

Pazar günkü bilgiler Çin ihracatının Kasım ayında arkası arda dördüncü defa düştüğünü gösterdi ancak ithalat gelişmesi Pekin’in teşvik önlemlerinin arzı artırmaya takviye ettiğinin bir göstergesi olabilir.

4. İngiltere seçimi

İngiltere’nin AB’den çıkış lehine rey vermesinden üç sene sonra, 12 Aralık genel tercihi Brexit sürecinin nasıl ilerlemesini istedikleri ve bu yolda hala ilerlemeleri gerektiğini düşünüp düşünmedikleri üzerine yeni bir rey hakkı sunacak.

Kamuoyu yoklamaları Muhafazakâr Parti’nin büyük farkla başı sürüklediğini göstererek sterlindeki bir ralliyi tetikledi. Tutucuların Brexit’i süratlice uygulayacağı ve 2016’dan beri ekonomiyi etkileyen meçhullüğe bir son vereceği düşünülüyor.

Ancak hala bazı tehlikeler var. İlki, Muhafazakârlar ve Emekçiler arasındaki farkın yeni bir ortak yönetim hükümeti oluşturmak için eksilmesine gerek yok. İkincisi, şayet Muhafazakâr Parti’nin başarıyı zati maliyetleniyorsa, yatırımcılar sterlini düşürerek kâr elde etmek için cezbedilmiş olabilir.

Tercih sonrasında alaka, yatırımcıları diken üstünde yakalayabilecek bir olasılık olarak Britanya’nın AB ile ticari uyuşmalar imza atması üzerine 11 aylık bir soruna çevrilecek.

5. Piyasa volatilitesi

Pay senetleri Trump’ın Çin ile ticari bir uyuşmaya varmanın 2020 tercihleri sonrasına kadar bekleyebileceğini iddia eden yorumları ile darbe alarak, Aralık ayına rekor yükseklerden düşerek başladı. Ancak Amerika Birleşik Devletleri’nin Cuma günkü eforlu iş raporu ve Trump’ın değişen tonu ile haftanın sonunda piyasada derlenme yaşandı.

Wall Street 15 Aralık evvelinde daha çok dalgalanma yaşayabilir. Haftanın başında yatırımcılar, pay bonolarının bu ithalat ödentilerinin iptal edilmediği takdirde erteleneceği vaziyeti ile maliyetlendiğini söyledi ancak daha sonra Trump yetkililerinden gelen sert konuşmaların bu temennileri azıcık salladı.

Atlanta’da SunTrust Advisory Services’da kıdemli pazarlama stratejisti olan Keith Lerner, “bu mevzuda son bir netice elde edene kadar, gün ve gün büyüme olup olmadığını iddia eden başlıklar üzerinden ilerlenecek” dedi.