• GRAM ALTIN
  299,55
  % 0,88
 • AMERIKAN DOLARI
  5,9448
  % 0,12
 • € EURO
  6,5556
  % -0,19
 • £ POUND
  7,7754
  % -0,27
 • ÇIN YUANI
  0,8552
  % -0,07
 • РУБ RUBLE
  0,0958
  % -0,09
 • BITCOIN
  49589,435
  % -1,25
 • BIST 100
  122.141,7500
  % -0,33

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu değişiklik yaptırdı

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu değişiklik yaptırdı

BDDK, kredilerin ayrılacak ve sınıflandırılması karşılıklar düzenlemesinde değişiklik yaptırdı.

Gazete’de Yayımlanan “Kredilerin sınıflandırılması ve bunlar için ayrılacak karşılıklara ilişkin esaslar ve usul hakkında yönetmelikte değişiklik yapılmasına dair yönet melik”e göre bankalar beşinci grup, yani zarar niteliğindeki kredi olarak sınıflandırdığı kredilerde borçlanan temerrüdü nedeni üzerine ayırdığı karşılıkların geri alınmasının mümkün olmadığı zamanda krediyi bilanço kayıtları üzerinden düşebilecek.

Yönetmemelikte yapılan değişmelere göre kayıtların azalmasına, muhasebe uygulamasına olan nitelenen alacaklar hakkında vazgeçilmemesi anlamında gelemediği vurgulanıyor .

İş Yatırım’ın günlük piyasa haberlerinde, konuyla alakalı olarak şu değerlendirmeler yapıldı:

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu bankaların kredi ölçümlendirilmesi ve karlılıklar ile yönetmelikte yaptığı farkın dalılar bundan sonra bankaların durumu alacaklarını kayıtlarından silebilmelerini kolaylaştıran bir uygulamayı yürürlüğe girdi.

Bunun takip oranlarını bir miktar inişe bir etkisi olabilir.
Gazete’de yayımlanan değişikliğe göre yönetmeliğin 8 inci maddesine aşağıdaki üçüncü ve dördüncü fıkralarına eklendi:

(3) Bu Yönetmelik gereğince Beşinci Gurup Niteliği altında nitelendirilen ve borçlunun temerrüdü sebepleriyle ömür boyu beklenen kredi zarar karşılığı veya özel karşılık sunulan kredilerin geri kazanılmasına ilişkin makul  olan beklentiler bulunamayan kısmı, bu Grupta sınıflandırılmasını takip eden ilk raporlama döneminde (ara dönem veya sene sonu raporlama dönemi) itibaren  Türkiye Finansal Raporlama Standardı 9 kapsamından kayıtlardan düşürüldü.

(4) Tahsil imkânı bırakmayan kredilerin bu maddenin üçüncü fıkrası kapsamı sonucunda kayıtlardan azalması bir para tahsili uygulamasıdır ve alacak hakkından vazgeçilmesi nedenini doğurmaz.